

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 130 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 130 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Peak Pulse Current | 2.9 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 165.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 144 V |
| Reverse Standoff Voltage | 130 V |
| Clamping Voltage | 209 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 2.9 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 144 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 165 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 3795
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18809
Ext.Price$0.18809
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18809 | $0.18809 |
| 10 | $0.13850 | $1.38500 |
| 50 | $0.10990 | $5.49500 |
| 100 | $0.08720 | $8.72000 |
| 500 | $0.07506 | $37.53000 |
| 1000 | $0.06070 | $60.70000 |
| 3000 | $0.04881 | $146.43000 |
